Rotari je globalna mreža od 1,2 miliona vaših komšija, prijatelja, lidera u svome poslu, koji vide svet u kome se ljudi ujedinjuju i preduzimaju akcije za stvaranje trajnih promena širom sveta, kako u našim zajednicama tako i u nama samima.

Rešavanje stvarnih problema zahteva stvarnu posvećenost i viziju. Više od 110 godina, Rotarijanci su koristili svoju strast, energiju i inteligenciju za preduzimanje akcija na održivim projektima. Od pismenosti i mira do vode i zdravlja, uvek rade na poboljšanju našeg sveta i ostaju tome posvećeni do kraja.

Naša misija

Pružamo usluge drugima, promovišemo integritet i unapređujemo razumevanje sveta, dobru volju i mir kroz zajedništvo poslovnih, profesionalnih i lidera zajednice.

Rotari International je udruženje lokalnih klubova čija je svrha okupljanje poslovnih ljudi, lidera i profesionalaca sa ciljem pružanja humanitarnih usluga, podsticanja visokih etičkih standarda u svim zanimanjima i promovisanje mira i dobre volje širom sveta.

Rotari organizacija je prva svetska međunarodna uslužna organizacija sa 1.2 milion članova, u više od 36.000 klubova u više od 200 zemalja danas. To je organizacija otvorena za sve osobe bez obzira na rasu, boju kože, veru, pol ili političko opredeljenje.

Rotari International i njegovi klubovi podstiču razvoj prijateljstava kao priliku za negovanje ideala usluge kao osnove za organizaciju čija članovi predstavljaju primer Rotari slogana „Služba iznad sebe“. Rotarijanci su posvećeni visokim etičkim standardima u poslovanju i svojim profesijama, uz priznavanje dostojnosti za sva zanimanja i dostojne predanosti svakog člana kao prilike za služenje zajednici. Rotari svojim članovima nudi priliku da budu deo svetske zajednice poslovnih i profesionalnih ljudi koji su okupljeni i ujedinjeni u idealu usluge, posvećeni unapređenju međunarodnog razumevanja, mira i dobre volje.

Rotari svoju posvećenost servisu u zemlji i inostranstvu prenosi kroz šest avenija delovanja, koje su temelj aktivnosti kluba. Uspešan klub je usidren čvrstom vezom i aktivnim planom razvoja članstva.

ISTORIJA ROTARIJA

Prvi Rotari klub osnovan je 23. februara 1905.g. u Čikagu, od strane advokata Paul Harrisa i tri njegova poslovna prijatelja – Gustave Loehr (rudarski inženjer i slobodni zidar), Silvester Schiele (trgovac ugljem) i Hiram E. Shorei (krojač). U narednim godinama rotari organizacija se brzo širila, tako da je 1910. otvoren klub u Kanadi, 1912. u Londonu, 1916. na Kubi, 1919. na Filipinima, 1920. u Indiji…da bi već do 1925. Rotari narastao na preko 200 klubova sa više od 20.000 članova.

Godine 1945. Rotari International je imao klubove u 65 zemalja i radio je na daljem razvoju međunarodnog razumevanja, mira i dobre volje kroz svetsko poslovno zajedništvo i stručna lica ujedinjena u idealu usluge. Odnos Rotari Internationala sa Ujedinjenim nacijama je uspostavljen od samog osnivanja UN 1945. godine. U radu čarter konferencije UN u San Francisku, pedeset rotarijanaca je služilo kao delegati, savetnici i konsultanti. Posvećenost Rotarija promovisanju međunarodnog razumevanja, mira, kao i dobra volja bili su u skladu sa ciljem UN-a da održava međunarodni mir i sigurnost, razvija prijateljske odnose među narodima, pruža pomoć u rešavanju međunarodnih ekonomskih, društvenih, kulturnih i humanitarnih problema, kao i da promoviše ljudska prava u svetu.

Rotarijev rad na promociji mira pod sloganom „rat počinje u glavama ljudi“ počeo je 1943. godine u Londonu kroz konferenciju o međunarodnim, kulturnim i obrazovnim razmenama, kojoj su prisustvovali ministri obrazovanja i posmatrača iz celog sveta. Londonska konferencija pod pokroviteljstvom Rotarija je bila početna inspiracija za formiranje organizacije UNESCO sa motom „izgradnja mira u glavama muškaraca i žena”.

Sa 1,2 miliona članova u više od 35.000 lokalnih klubova u 200 zemalja, danas je Rotari najrasprostranjenija i najdalekosežnija međunarodna uslužna organizacija u svetu. Severna Amerika ima 450.000 članova, Azija 300.000 članova, Evropa za 250.000 članova, Latinska Amerika za 100.000 članova, Okeanija za 100.000 članova, a Afrika za 30.000 članova.

REČ PREDSEDNIKA KLUBA

Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo da budem čarter predsednik Rotari kluba Nikola Tesla, prvog i jedinog rotari kluba koji nosi ime našeg velikana.

To svakako dodatno osvetljava naš rotarijanski put i obavezuje na savestan, odgovoran i požrtvovan rad koji će uvek biti usmeren ka stvaranju pravih vrednosti i pružanja pomoći tamo gde je potrebna.

Uveren sam da je naš tim, koji se pažljivo bira i formira, potpuno spreman za stvaranje vrhunskih rezultata, uz poštovanje i primenu rotarijanskih načela i principa.

Duško Marjanović

Predsednik 2021/22